Βραβείο Ποιοτικής Διδασκαλίας ΣΘΕΕ για το 2024 στην Καθηγήτρια του Τμήματος Πληροφορικής, κα Άννα Φιλίππου

Την Τρίτη, 18 Ιουνίου 2024 έγινε η Τελετή Αποφοίτησης για προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές και φοιτήτριες της Σχολής Θετικών και Εφαρμοσμένων Επιστημών στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Κύπρου. Στα πλαίσια της Τελετής Αποφοίτησης, η Πρόεδρος της Βουλής των Αντιπροσώπων απένειμε το Βραβείο Ποιοτικής Διδασκαλίας για τη Σχολή Θετικών και Εφαρμοσμένων Επιστημών στην Καθηγήτρια του Τμήματος Πληροφορικής, κα Άννα Φιλίππου και στη συνέχεια τίμησε τους φοιτητές και τις φοιτήτριες που πρώτευσαν στις σπουδές τους απονέμοντάς τους βραβεία.

Βραβεία Ποιοτικης Διδασκαλίας Πανεπιστημίου Κύπρου

Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του Κέντρου Διδασκαλίας και Μάθησης προς υλοποίηση της Πολιτικής του Πανεπιστημίου Κύπρου για Διασφάλιση της Ποιότητας της Διδασκαλίας, έχει θεσπιστεί «Βραβείο Ποιοτικής Διδασκαλίας» το οποίο απονέμεται ανά διετία. Συνολικά απονέμονται επτά βραβεία, ένα για κάθε Σχολή.

Η Επιτροπή Αξιολόγησης για το Βραβείο Ποιοτικής Διδασκαλίας, σε συνεδρία της στις 15 Ιανουαρίου 2024, αξιολόγησε το υλικό (ψήφοι & κείμενα αιτιολόγησης, προσωπικές υποστηρικτικές δηλώσεις) που υποβλήθηκε για το Βραβείο και έχει επιλέξει τους/τις βραβευθέντες/είσες ανά Σχολή ως ακολούθως:

Ιατρική Σχολή: Γιάλλουρου Αννέζα, Επίκουρη Καθηγήτρια, Ιατρική Σχολή

Πολυτεχνική Σχολή: Μπαλάφας Ιωάννης, ΕΕΠ, Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Περιβάλλοντος

Σχολή Ανθρωπιστικών Επιστημών: Λοϊζίδου Δώρα, Λέκτορας, Τμήμα Γαλλικών και Ευρωπαϊκών Σπουδών

Σχολή Θετικών και Εφαρμοσμένων Επιστημών: Φιλίππου Άννα, Καθηγήτρια, Τμήμα Πληροφορικής

Σχολή Κοινωνικών Επιστημών και Επιστημών της Αγωγής: Χαραλάμπους Χαράλαμπος Γ., Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Επιστημών της Αγωγής

Σχολή Οικονομικών Επιστημών και Διοίκησης: Ιεροδιακόνου Χριστιάνα, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Δημόσιας Διοίκησης

Φιλοσοφική Σχολή: Κουκά Ουρανία, Καθηγήτρια, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας

Η Επιτροπή Αξιολόγησης αποφάσισε να απονείμει τιμητική διάκριση στην οικογένεια του εκλιπόντα, Καθηγητή Γεώργιου Νησιώτη, ο οποίος είχε προταθεί για το βραβείο της  Σχολής Οικονομικών Επιστημών και Διοίκησης.