Honors designation awarded to Computer Science Department students in the 5th World IEEEXtreme Programming Competition

Στις 22 Οκτ. 2011 πραγματοποιήθηκε ο 5ος Διεθνής Διαγωνισμός IEEEXtreme programming ο οποίος διοργανώθηκε από την ΙΕΕΕ.

Το IEEEXtreme είναι μια παγκόσμια πρόκληση, όπου ομάδες που αποτελούνται από φοιτητές-μέλη του IEEE από διάφορα πανεπιστήμια σε όλο τον κόσμο ανταγωνίζονται σε μια περίοδο 24 ωρών για να λύσουν μια σειρά προβλημάτων χρησιμοποιώντας ως κύριες γλώσσες προγραμματισμού τις: C/C++ και Java. Με 1515 ομάδες που πήραν μέρος από περισσότερα από 350 πανεπιστήμια σε όλο τον κόσμο, το IEEEXtreme 5.0 ήταν ένα πολύ μεγάλο γεγονός για την IEEE στο σύνολο του.

Από το τμήμα Πληροφορικής συμμετείχαν οι προπτυχιακοί φοιτητές Χάρης Μαραγκός, Θεόφιλος Φωκάς και Γιώργος Χριστοδούλου. Η ομάδα των φοιτητών μας (XucYeah) κατέλαβε την 57η θέση (στο σύνολο 1515 ομάδες). Αξιοσημείωτο είναι ότι ήταν η πρώτη από όλες τις ομάδες που διαγωνίστηκαν στην Ελλάδα και στην Κύπρο και 21η στην ευρύτερη περιοχή (Μέση Ανατολή, Αφρική, Ευρώπη).

Τα θερμά συγχαρητήρια στους φοιτητές μας!

Μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα του διαγωνισμού εδώ.