Νέο Ερευνητικό Έργο UNICORN για το Τμήμα Πληροφορικής στο πρόγραμμα Horizon 2020

horizon2020Με στόχο την ανάπτυξη ενός ολοκληρωμένου περιβάλλοντος ανάπτυξης εφαρμογών και υπηρεσιών Υπολογιστικού Νέφους (Cloud).

Το Εργαστήριο Διαδικτυακού Υπολογισμού (LInC) του Tμήματος Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κύπρου εξασφάλισε χρηματοδότηση €675.000 στο πλαίσιο του προγράμματος «Ορίζοντας 2020» (Horizon 2020) της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την Έρευνα, την Καινοτομία και την Τεχνολογική Ανάπτυξη, με στόχο την ανάπτυξη ενός ολοκληρωμένου περιβάλλοντος ανάπτυξης Cloud εφαρμογών και υπηρεσιών.

Το ερευνητικό πρόγραμμα, στο οποίο συμμετέχει το Εργαστήριο με το ακρώνυμο UNICORN – «A Novel Framework For Multi-Cloud Services Development, Orchestration, Deployment And
Continuous Management Fostering Cloud Technologies Uptake From Digital SMEs/Startups» και με προϋπολογισμό πέραν των 4 εκατομμυρίων ευρώ (€4.173,000 ), θα ξεκινήσει τον Ιανουάριο
2017 και θα διαρκέσει 3 χρόνια, δημιουργώντας ευκαιρίες για εργοδότηση και εκπαίδευση νέων ερευνητών σε τεχνολογίες αιχμής (https://euraxess.ec.europa.eu/jobs/156779), και θέτοντας την
Κύπρο στο επίκεντρο των ερευνητικών εξελίξεων, ανά το παγκόσμιο, στον τομέα του υπολογιστικού νέφους (Cloud computing).

Συγκεκριμένα, στο πλαίσιο του ερευνητικού έργου, του οποίου το Εργαστήριο Διαδικτυακού Υπολογισμού έχει τον επιστημονικό συντονισμό, θα αναπτυχθεί μία προγραμματιστική πλατφόρμα ανοικτού λογισμικού, η οποία θα απλοποιεί το σχεδιασμό, την ανάπτυξη και τη διαχείριση υπηρεσιών σε Cloud υποδομές. Στο πλαίσιο του έργου θα αναπτυχθούν βιβλιοθήκες λογισμικού, οι οποίες θα παρέχουν αυτόματους και ευφυείς μηχανισμούς εξασφαλίζοντας αυξημένη ασφάλεια, προστασία προσωπικών δεδομένων, και αποτελεσματική παρακολούθηση και διαχείριση Cloud εφαρμογών. Το UNICORN χτίζει πάνω σε τεχνογνωσία που έχει αναπτυχθεί από το Εργαστήριο Διαδικτυακού Υπολογισμού στο πλαίσιο ερευνητικών έργων του 7ου Προγράμματος Πλαισίου CELAR και PaasPort. Στόχος του UNICORN είναι να αποτελέσει ένα ολοκληρωμένο περιβάλλον ανάπτυξης εφαρμογών τόσο για νεοφυείς (startups) όσο και για μικρομεσαίες επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στο χώρο ανάπτυξης Cloud εφαρμογών και υπηρεσιών.

Συντονιστής του έργου για το Πανεπιστήμιο Κύπρου είναι ο Επίκουρος Καθηγητής Γιώργος Πάλλης.

Το ερευνητικό πρόγραμμα θα διεξαχθεί από ένα δίκτυο ευρωπαϊκών ακαδημαϊκών ιδρυμάτων και εταιρείες υψηλής τεχνολογίας που εκτείνεται σε οκτώ Ευρωπαϊκές χώρες και στο οποίο συμμετέχουν συνολικά 11 φορείς: CAS Software AG (Γερμανία – συντονιστής του έργου), Πανεπιστήμιο Κύπρου (Κύπρος), FOUNDATION FOR RESEARCH AND TECHNOLOGY HELLAS (Ελλάδα), Ubitech (Ελλάδα), MAGGIOLI SPA (Ιταλία), UNIVERSIDAD POLITECNICA DE CARTAGENA (Ισπανία), DIN DEUTSCHES INSTITUT FUER NORMUNG E.V. (Γερμανία), Steinbeis Beratungszentren GMBH (Γερμανία), SUITE5 (Ην. Βασίλειο), REDICOD AB (Σουηδία), PIN SME (Βέλγιο).