Συμμετοχή φοιτητών του τμήματος Πληροφορικής στο 3ο Heidelberg Laureate Forum

3o-Heidelberg-Laureate-ForumO διδακτορικός φοιτητής του τμήματος πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κύπρου Δημήτρης Τριχινάς και η απόφοιτος Έλλη Ζαβού επιλέχτηκαν φέτος και έλαβαν υποτροφία για να συμμετάσχουν στο Heidelberg Laureate Forum το οποίο πραγματοποιήθηκε 23-28 Αυγούστου στη Χαϊδελβέργη.

Το Heidelberg Laureate Forum (HLF), κάθε χρόνο φέρνει κοντά υποσχόμενους νεαρούς ερευνητές στον χώρο των μαθηματικών και της πληροφορικής, με τους κορυφαίους επιστήμονες του χώρου αυτού. Συγκεκριμένα, για μια εβδομάδα κάθε καλοκαίρι, το ίδρυμα πίσω από το Heidelberg Laureate Forum, προσκαλεί τους παραλήπτες των βραβείων Abel Prize, Fields Medal, Nevanlinna Prize και ACM A.M. Turing Award να βρεθούν στον ίδιο χώρο με 200 νεαρούς ερευνητές από όλο τον κόσμο (100 από τη πληροφορική και 100 από τα μαθηματικά) οι οποίοι διαλέγονται προσεκτικά από ειδική επιτροπή του ιδρύματος. Στόχος του HLF είναι να δημιουργήσει μέσα από διαλέξεις, εκδρομές, ενημερώσεις και κατ' ιδίαν συναντήσεις, μια ατμόσφαιρα ανταλλαγής ιδεών και εμπειριών των πιο επιτυχημένων και βραβευμένων μυαλών των μαθηματικών και της πληροφορικής με τα υποσχόμενα μυαλά της νέας γενιάς.

Περισσότερες πληροφορίες στο σύνδεσμο http://www.heidelberg-laureate-forum.org/structure-of-the-forum/